Симферополски Реон

Координати: 44°57′07″N 34°06′08″E / 44.9519° СГШ; 34.1022° ИГД / 44.9519; 34.1022
Од Википедија — слободната енциклопедија
Симферополски Реон
Симферопольский район Сімферопольський район
Реон
Амблем на Симферополски Реон
Амблем
Местоположба на реонот во Украина
Местоположба на реонот во Украина
Земја Русија (де факто)
 Украина (де јуре)
Република Крим
Админ. цент.Симферопол
Единици
Површина
 • Вкупна1.753 км2 (677 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно158.320
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасMSK (UTC+4)
Повик. бр.+380-652

Симферополски Реон (руски: Симферопольский район, украински: Сімферопольський район,кримскотатарски: Aqmescit rayonı) — реон во Република Крим, Русија, сместен во средишниот дел на републиката. Административен центар е градот Симферопол, кој е главен град и на целиот Крим.

Како и целиот Крим, припадноста на реонот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението од 2001 година, регионот имал 149.253 жители. Во 2012 г. бројката нараснала на 157.589 жители. Според пописот од 2001 година, етничкиот состав на населението е следниов:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.
  2. Дністрянський М. С. Етнополітична географія України. Львів: Літопис, 2006. С.452-453.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°57′07″N 34°06′08″E / 44.9519° СГШ; 34.1022° ИГД / 44.9519; 34.1022