Симон Ернст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Симон Ернст (роден на 2 април 1994) е германски ракометар кој моментално настапува за Вфл Гуммерсбах и германската репрезентација.[1][2]

Индивидуални награди[уреди | уреди извор]

  • На јуниорското светско ракометно првенство бил избран за Ол стар тимот на позиција лев бек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. DHB profile
  2. „Profile“. eurohandball.com. Посетено на 25 April 2015.