Симон Бенмуса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симон Бенмуса
S.B. metteur en scène.jpg
Роден/а10 јули 1931 во Тунис - починала на 5 јуни 2001 во Париз
Тунис
Починат/а5 јуни 2001
Париз, Франција
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузинка

Симон Бенмуса (француски: Simone Benmussa , родена на 10 јули 1931 во Тунис - починала на 5 јуни 2001 во Париз) — француска режисерка, писателка и драматург.

Биографија[уреди | уреди извор]

Симон Бенмуса е родена на 10 јули 1931 во Тунис. Таа студирала во Париз.

Учествувала на многу фестивали и конференции, вклучувајќи го и театарскиот фестивал во Латинска Америка (Куба, 1966 година), каде таа била член на жирито, Симпозиумот на Венеција (Фестивал од септември 1967); Фестивал на Универзитетот во Парма (март 1968); Конференција во Стразбур (Универзитет на Стразбур, 1972); Симпозиумот во Фиренца (Универзитетот на Фиренца, 1973); Италијанскиот театарски фестивал во 1974 г .; Конференција во Будимпешта за францускиот институт (мисијата на Министерството за надворешни работи); Колоквиум на Универзитетот во Медисон (Висконсин, САД); Симпозиумот на Салерно (Италија).

Симон Бенмуса починала на 5 јуни 2001 во Париз.