Симит-погача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симит-погача
Скопска симит-погача
Дел од оброкотпојадок
Место на потеклоМакедонија, Турција
РегионСкопје
Температура на послужувањетопло
Главни состојкибрашно, вода, масло, сол

Симит-погача — јадење односно печиво од тесто во вид сендвич составен од лепче (кифла) и од мрсна (празна) пита без заире - полнење (сирење, месо или слично), која наликува на бурек. Потеклото на името е од турските зборови: симит кое се однесува на месеното лепче и погача кое се однесува на питата која се става во внатрешноста на лепчето. Бидејќи симитот е вид на месено лебно печиво, ваквиот вид на симит погача е препознатлив за Скопје, па оттаму е познат и како скопски симит, додека обичниот симит во Турција е месеното лепче налик на македонскиот ѓеврек.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Рецепт за симит-погача на семрежното место на Мои рецепти