Силистра (ејалет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Eyalet-i Silistra
ејалет на на Османлиската империја

1593–1864
Местоположба на Силистра
Ејалетот Силистра во 1609
Главен град Силистра[1] and Özi
44°07′ СГШ 27°16′ ИГД / 
Историја
 -  Основана 1593
 -  Укината 1864
Површина
 -  1856[2] 94.858 км2
Денес во Турција, Бугарија, Романија, Молдавија, Украина

Ејалетот Силистра (османлиски: ایالت سیلیستره; Eyālet-i Sīlīstrê[3]) познат и како Ејалет Ози (османлиски ایالت اوزی; Eyālet-i Ȫzī) бил ејалет на Отоманската империја кој се наоѓал кај Црно Море и јужниот дел од реката Дунав. Ејалетот бил формиран во 1593 година и постоел до 1864 година.

Ејалетот Силистра го опфаќал северниот и источниот дел на денешна Бугарија, територии на четири други земји: романска Добруџа, украинските региони околу Буџак (јужна Бесарабија до Бендер, Молдавија) и Едисан (јужна Транснистрија од Одеса до Балта), или речиси целиот реон кој бил под власта на Османлиите меѓу Истанбул и Кримското ханство, вклучувајќи ги сите градови помеѓу Варна и Очаков.

Центар на ејалетот бил Силистра.

Наводи[уреди | уреди извор]