Прејди на содржината

Силикоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силикоза
СпецијалностПулмонологија Уреди на Википодатоците

Силикозата претставува професионална болест на белите дробови предизвикана од вдишување на кристална прашина од силика, која се одликува со воспаление и лузни во форма на нодуларни лезии во горните лобуси на белите дробови. Спаѓа во групата на пнеумокониози.[1]

Силикозата (особено акутната форма) се одликува со недостаток на здив, кашлица, треска и цијаноза (синкаста кожа). Честопати може да биде погрешно дијагностицирана како пулмонален едем (течност во белите дробови), пневмонија или туберкулоза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Derived from Gr. πνεῦμα pneúm|a (lung) + buffer vowel -o- + κόνις kóni|s (dust) + Eng. scient. suff. -osis (like in asbestosis and silicosis, see ref. 10).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори