Силиго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Комуна Силиго
општина
Комуна Силиго
ЗемјаИталија
РегионСардинија
ПокраинаСассари (SS)
Поделоциtelephone = 079
ДемонимСилигези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.07100
Светец-заштитникday =
Мреж. местоcomunesiligo.it

Силиго (итал. Siligo) е град во провинцијата Сассари во регинот Сардинија, Италија. Силиго е родно место на Мария Карта (1934-1994)

Силиго - Вазилика Византиска Света Маріа во Месумунду