Силденафил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Силденафил
Sildenafil.svg
Sildenafil-from-xtal-3D-balls.png
Систематско (IUPAC) име
1-[4-ethoxy-3-(6,7-dihydro-1-methyl-
7-oxo-3-propyl-1H-pyrazolo[4,3-d]pyrimidin-5-yl)
phenylsulfonyl]-4-methylpiperazine
Клинички податоци
Заштитени имиња Viagra, Revatio, others
AHFS/Drugs.com monograph
MedlinePlus a699015
Licence data EMA:[[[:Шаблон:Infobox drug/EMA-EPAR]] Link], US FDA:link
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Правен статус
  • (Prescription only)
Начин на
примена
Oral, IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост 40%
Метаболизам Hepatic (mostly CYP3A4, also CYP2C9)
Полувреме на елиминација 3 до 4 часа
Екскреција Fecal (80%) and renal (around 13%)
Идентификатори
CAS-број 139755-83-2 Yes check.svgОк
ATC код G04BE03
PubChem CID: 5281023
DrugBank DB00203 Yes check.svgОк
ChemSpider 56586 Yes check.svgОк
UNII 3M7OB98Y7H Yes check.svgОк
KEGG D08514 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:58987 Yes check.svgОк
ChEMBL CHEMBL1737 X mark.svgН
PDB ligand ID VIA (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
Формула C22H30N6O4S
Моларна маса base: 474.6 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Силденафил (со заштитено име Виагра) се зема за постигнување поцврста и подолготрајна ерекција. Виагра земаат оние што имаат потешкотии при постигнување цврста ерекција, или што сакаат поцврста ерекција и подолготраен сексуален однос. Виагра можат да земат и оние коишто имаат и некои здравствени проблеми, како на пример: висок крвен притисок, шеќерна болест (диабетес), депресија, кај оние што им е одстранета простатата на хируршки начин, кај бенигна хипертрофија на простатата.

Дејство[уреди | уреди извор]

За да настане ерекција пенисот треба да се исполни со крв. Нормално, крвта го исполнува сунѓерестото тело во пенисот и причинува ерекција Понекогаш (стрес, непријатности, лоша расположеност, пушење цигари, и сл.) или кај некои, крвта што го исполнува пенисот не е доволна или не навлегува максимално колку што е можно и колку што би требало за цврст еректилен пенис. Кога тоа се случува мажот може да има проблем за постигнување или одржување на ерекцијата. Виагра дејствува на тој начин што го зголемува навлегувањето на крв во пенисот. Тоа овозможува пенисот да постане поцврст и да биде тврд подолго време. Виаграта има дејство до четири часа, што остава доволно време за спонтан секс. Виагра дејствува само кога мажот е сексуално возбудени. После сексот ерекцијата опаѓа, бидејќи возбуденоста се намалува исто така.

Дозирање и земање[уреди | уреди извор]

Постои Виагра од 100, 50 и 25 мг. Кога се зема Виагра за прв пат најдобро е да се започне со 50 мг. Виагра се зема пола час до еден час пред сексуалниот однос. Дејството трае до 4 часа.

Индикации[уреди | уреди извор]

Еректилна дисфункција (ED) - неможност да се постигне или да се одржи ерекција за време на целиот сексуален однос, слаба ерекција.

Контраиндикации[уреди | уреди извор]

Виагра не треба да се зема при следниве случаеви:

  • Кога земате лекарства коишто во својот состав содржат нитрити и нитрати (лекарства за лекување ангина пекторис или болки зад градната коска)
  • Напреднато оштетување на црниот дроб
  • Напреднато оштетување на бубрезите
  • Хипотензија - намален крвен притисок
  • Скорашен срцев инфаркт или инсулт на мозокот.
  • Наследни заболувања на ретината на окото (генетска болест кај фосфодиестеразата)

Странични ефекти[уреди | уреди извор]

Кај некои после земањето на Виагра можат да се појават некои странични ефекти како заматување на видот, гледање во сино, главоболка, проблеми при варењето на храната и слично. Но, сите овие странични ефекти одминуваат брзо и не представуваат опасност.

Немедицинска употреба[уреди | уреди извор]

Афродизијак[уреди | уреди извор]

Виаграта се почесто се употребува како афродизијак, за зголемување на сексуалната желба.

Рекреациска употреба[уреди | уреди извор]

Популарноста на Виагра помеѓу младите е зголемена во последните години.[1]

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]