Силвестер Чолани

Од Википедија — слободната енциклопедија

Силвестер Чолани (унгарски: Szilveszter Csollány; роден на 13 април 1970 година во Шопрон, Унгарија) е поранешен гимнастичар од Унгарија.

Тој освои злато во машкиот прстен на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј со резултат од 9,85. Ова достигнување му го додели титулата 2000 Унгарски спортист на годината. Повторно беше избран за спортист на годината во 2002 година, откако освои златен медал на Светското првенство за уметничка гимнастика во таа година .

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Олимписки игри
  • 6 место 1992 Прстени во Барселона
  • Сребрена медал 1996 Прстени на Атланта
  • Златен медал 2000 Сидни машки прстени
 • Светско првенство
  • Златен медал 2002 Дебрецен машки прстени
  • Сребрен медал 1992 Париз , 1996 Сан Хуан , 1997 Лозана , 1999 Тијанџин , 2001 Прстени на Гент
 • Европско првенство
  • Златен медал 1998 машки прстени
  • Сребрена медал 2000 машки прстени
  • Бронзен медал 1990, 1992, 1994, 2002 Men's Rings

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен Габор Балог Унгарски спортист на годината
2000 година
Наследник Габор Балог
Претходен Габор Балог Унгарски спортист на годината
2002 година
Наследник Адријан Ануш