Прејди на содржината

Силверстоун (патека)

Координати: 52°4′43″N 1°1′1″W / 52.07861° СГШ; 1.01694° ЗГД / 52.07861; -1.01694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патека Силверстоун
„Дом на британските мото-трки“ (Home of British Motor Racing)[1]
Патеката Силверстоун
МестоСилверстоун, Нортхемптоншир (дел) иБакингемшир (дел), Англија, Обединето Кралство
Часовен појасGMT
Координати52°4′43″N 1°1′1″W / 52.07861° СГШ; 1.01694° ЗГД / 52.07861; -1.01694
Сместивост150.000
Оддел на ФИА1
СопственикБритански тркачки клуб на возачи (British Racing Drivers' Club)
Главни настаниФормула 1 : Голема награда на Британија
Мотоциклистичка голема награда : Мотоциклистичка голема награда на Британија
Светско првенство во издржливост 6 часа на Силверстоун
Светско рели првенство
Британско првенство на туристички автомобили
Силверстоун класик
Патека Арена гран при (2011 до денес)
Должина5,891[2] км
Кругови18
Најбрз круг1:30.621 (Обединето Кралство Луис Хамилтон, Мерцедес, 2017, Формула 1)
Патека Арена гран при (2010)[3]
Должина5,901 км
Кругови18
Најбрз круг1:30.874 (Шпанија Фернандо Алонсо, Ферари, 2010, Формула 1)
Патека Бриџ гран при
Должина5,141 км
Кругови17
Најбрз круг1:18.739 (Германија Михаел Шумахер, Ферари, 2004, Формула 1)
Мрежно местоsilverstone.co.uk

Патека Силверстоунмото-спорт тркалиште во Англија во близина нортхемптонширските села Силверстоун и Витлбари. Тркалиштето се простира на подрачјата на Нортхемптоншир и Бакингемшир, со главен влез од бакингемширската страна. Најблиски градови се нортхемптонширските Тоустер (8 километри) и Брекли (11 километри) и бакингемширскиот Бакингем (10 километри), а поголеми градови во близина се Нортхемптон и Милтон Кејнс.

Силверстоун е тековен домаќин на Големата награда на Британија, која првпат била одржана на ова тркалиште во 1948 година. Големата награда на Британија 1950 во Силверстоун била првата трка[4] во новоформираниот Светско првенство на возачи.[5] Трката ротирала меѓу Силверстоун, Ејнтри и Брендс Хеч од 1955 до 1986 година, и од 1987 година постојано се одржува во Силверстоун.

  1. „BTCC heading for the Home of British Motor Racing | Racecar – Motorsport News“. Racecar. 2009-08-13. Архивирано од изворникот на 2016-03-14. Посетено на 5 јули 2010.
  2. „British GP“. FIA.com. Federation Internationale de l'Automobile. Архивирано од изворникот на 2013-11-24. Посетено на 5 July 2017.
  3. „New Silverstone circuit gets green light for 2010 British Grand Prix“. Silverstone Circuit. British Racing Drivers' Club. 2010-02-11. Архивирано од изворникот на 14 February 2010. Посетено на 2010-02-11.
  4. Mike Lang, Grand Prix! Volume 1, 1950 to 1965, page 14
  5. World Championship of Drivers, 1974 FIA Yearbook, Grey section, page 118–119

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]