Силван (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Силван (латински: Silvanus) - во римската митологија, бог на полињата, ветровите и земјоделството.

Наводи[уреди | уреди извор]