Сила Блек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сила Блек
РБИ
Сила Блек во Амстердам, 1970
Роден(а)Присила Марија Вероника Вајт
27 мај 1943(1943-05-27)
Ливерпул, Англија
Починал(а)1 август 2015(2015-08-01) (возр. 72)
Естепона, Шпанија
ПочивалиштеЛиверпул
Занимање
 • Пејачка
 • ТВ водителка
 • глумица
Активен период1963–2015
СопружникБоби Вилис (в. 1969; died 1999)
Деца4

Присила Марија Вероника Вајт (анг: Priscilla Maria Veronica White; 27 мај 1943 г – 1 август 2015), позната како Сила Блек (Cilla Black) ― англиска пејачка и телевизиска водителка.

Поддржана од нејзините пријатели Битлси, Сила својата пејачка кариера ја започнала во 1963 година. Во 1964 година, нејзините песни „Anyone Who Had a Heart“ и „You're My World“ се искачиле на врвот на топ листата во Обединетото Кралство. Од 1964 до 1971 година имала 11 топ 10 хитови на Британската топ листа, и уште осум кои се пласирале во топ 40. Истражувањето од BBC Radio 2, спроведено во мај 2010 година, покажало дека нејзината верзија на „Anyone Who Had a Heart“ бил најпродаван сингл во Велика Британија од женски изведувач во 1960-тите.[1] Песната „You're My World“ исто така била популарна и во САД, и на Billboard Hot 100 се искачила на 26-то место.

Покрај успешната музичка кариера во 1960-тите и на почетокот од 1970-тите, Сила Блек имала сопствена емисија на Би-Би-Си, насловена Cilla (1968-1976). Кратко време глумела во комични играни филмови, а во 1980-тите и 1990-тите била популарна телевизиска водителка. Водела популарни забавни емисии како: Состанок на слепо (Blind Date) (1985–2003), Изненадување изненадување (Surprise Surprise)(1984–2001) и Момент на вистината (The Moment of Truth) (1998– 2001). Во 2013 година, Сила Блек го прославила јубилејот 50 години во шоу-бизнисот. ИТВ, во нејзина чест, на 16 октомври 2013 година емитувала специјална забавна програма насловена The One & Only Cilla Black. Во програмата учествувала и Сила Блек, а водител бил од Пол Огрејди.[2]

Сила Блек починала на 1 август 2015 година (на 72-годишна возраст). Еден ден по нејзиниот погреб, компилацискиот албум The Very Best of Cilla Black се искачил на прво место на топ листата за албуми во Обединетото Кралство и на Новозеландската листа за албуми; ова бил нејзин прв албум на врвот на топ листите.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Cilla (1965)
 • Cilla Sings a Rainbow (1966)
 • Sher-oo! (1968)
 • Surround Yourself with Cilla (1969)
 • Sweet Inspiration (1970)
 • Images (1971)
 • Day by Day with Cilla (1973)
 • In My Life (1974)
 • It Makes Me Feel Good (1976)
 • Modern Priscilla (1978)
 • Especially For You (1980)
 • Surprisingly Cilla (1985)
 • Cilla's World (1990)
 • Through The Years (1993)
 • Beginnings: Greatest Hits & New Songs (2003)
 • Cilla All Mixed Up (2009)

Книги[уреди | уреди извор]

Автобиографии[уреди | уреди извор]

 • Зачекори внатре (Step Inside)(1985), Лондон: Дент ;ISBN 0-460-04695-0
 • Низ годините (Through The Years) (1993), Лондон: Издавање на насловни книги
 • За што е сево ова? (What's It All About?) (2003), Лондон: Ebury Press ;ISBN 0-09-189036-5

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Biggest selling chart stars of the '60s“. The Daily Telegraph. 1 June 2010. Посетено на 2 June 2010.
 2. „ITV celebrates Cilla's 50 Years in Showbusiness with a TV tribute: 'The One & Only Cilla Black'. CillaBlack.com. 14 June 2013. Архивирано од изворникот на 25 June 2013. Посетено на 21 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Cilla Black at the British Film Institute
 • Cilla Black at aveleyman.com