Сикајански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сикајански јазик
Застапен воСоломони
ПодрачјеСикајана
Говорници730  (1999)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sky

Сикајански јазикполинезиски јазик кој е дел од подгрупата на елиски јазици. Јазикот се зборува во Сикајана на Соломоните. Според податоците од 1999 година, јазикот го зборувале околу 730 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]