Сижан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сижан
Sigean, Sijan
„Место на современата уметност“ во просториите на некогашна винарска визба во Сижан
„Место на современата уметност“ во просториите на некогашна винарска визба во Сижан
Грб на Сижан
Сижан is located in Франција
Сижан
Сижан
Координати: 43°01′45″ N; 2°58′42″ E / 43.0291666667° СГШ; 2.97833333333° ИГД / 43.0291666667; 2.97833333333Координати: 43°01′45″ N; 2°58′42″ E / 43.0291666667° СГШ; 2.97833333333° ИГД / 43.0291666667; 2.97833333333
ЗемјаФранција
РегионЛангдок-Русијон
ДепартманОД
ОкругНарбона
КантонСижан
Општ. заедницаКорбјер на Средоземјето
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Роже Комб
Површина135,35 км2 (1,365 ми2)
Население (2007)25.163
 • Густина1,5/км2 (3,8/ми2)
INSEE/Пошт. бр.11379 / 11130
Надм. висина0 м
(прос. 17 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сижан (француски: Sigean, окситански: Sijan) — општина во департманот Од, јужна Франција.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
1962196819751982199019992007
2555303330273058337340495163

Култура[уреди | уреди извор]

  • Музеј на Корбјер - историско-археолошки музеј.
  • „Место на современата уметност“ - изложби и претстави што се одржуваат во поранеша винарска визба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]