Сиеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сиеро
Знаме на Сиеро
Знаме
Координати: 37°19′N 2°24′W / 37.317° СГШ; 2.400° ЗГД / 37.317; -2.400
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна28 км2 (10,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755000000755 м
Население (2005)
 • Вкупно457
 • Густина16,3/км2 (42,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лубрин — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сиеро помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

484

471 472 452 452 452 457

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]