Прејди на содржината

Сиера Невада де Мерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сиера Невада де Мерида
Венец
Остатоци од ледникот Еспехо на јужната страна на Пико Боливар
Земја Венецуела
Подрачје Мерида, Баринас
Највисока точка Боливар
 - височина 4.981 м
 - координати 8°34′12.61″N 71°00′45.32″W / 8.5701694° СГШ; 71.0125889° ЗГД / 8.5701694; -71.0125889
Должина 322 км, југоисток-северозапад
Период преткамбриум

Сиера Невада де Мерида (шпански: Sierra Nevada de Mérida) е највисокиот планински венец во склоп на најголемиот масив во Венецуела, Кордиљера де Мерида, кој пак е е во состав на северниот дел на Андите. Во венецот се ноаѓаат највисоките планини во Венецуела: Боливар (4.981 м), Хумболт (4.940 м), Бонплан (4.883 м) и други.

Во рамките на венецот се наоѓа и Националниот парк Сиера Невада.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Венецуела-гео-никулец