Сиера Невада де Мерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сиера Невада де Мерида
Венец
Остатоци од ледникот Еспехо на јужната страна на Пико Боливар
Земја Венецуела
Подрачје Мерида, Баринас
Највисока точка Боливар
 - височина 4.981 м
 - координати 8°34′12.61″N 71°00′45.32″W / 8.5701694° N; 71.0125889° W / 8.5701694; -71.0125889
Должина 322 км, југоисток-северозапад
Период преткамбриум

Сиера Невада де Мерида (шпански: Sierra Nevada de Mérida) е највисокиот планински венец во склоп на најголемиот масив во Венецуела, Кордиљера де Мерида, кој пак е е во состав на северниот дел на Андите. Во венецот се ноаѓаат највисоките планини во Венецуела: Боливар (4.981 м), Хумболт (4.940 м), Бонплан (4.883 м) и други.

Во рамките на венецот се наоѓа и Националниот парк Сиера Невада.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Венецуела-гео-никулец