Сидонија Рубидо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sidonija Rubido
Податотека:Sidonija Rubido.jpg
Животописни податоци
Родено имеSidonija Rubido Erdödy
Роден(а)1819
Починал(а)1884 (на 64–65 г.)
ЗанимањаOpera primadonna

Грофицата Сидонија Рубидо Ердоди (1819–1884) била првата хрватска оперска примадона и важен член на илирското движење .

Животот[уреди | уреди извор]

Сидонија Рубидо Ердоди е родена на 2 февруари 1819 година во мал замок на имотот Развор, во близина на местото наречено Свети Петар, над врвот на Света Гора (Света Гора) со капелата на Пресвета Богородица од Ерусалим. Во тоа време во Загреб немало породилиште, но нејзиното име било запишано во матичната книга на родените во парохијата Свети Марко.[1] Семејството Рубидо од Мадрид потекнува од Кастилја, каде што биле облагородени во 12 век. Хрватскиот огранок на тоа семејство дошол во Хрватска во првата половина на 19 век.

Сидонија започнала основно училиште во Горња Риека иницирајќи изградба на ново училиште. Денеска основното училиште во Горња Риека го носи нејзиното име.[2]

Сидонија Рубидо одговори на идеалите на илирското движење со својата младост, со вековите на нејзиното наследство и со своето извонредно музичко образование. Таа многу вежбала за да ја изведе насловната улога во операта Љубов и злоба од Ватрослав Лисински, која имаше премиера на 28 март 1846 година.

Легенда[уреди | уреди извор]

Во 1858 година, според легендата, таа била првата што ја пеела хрватската химна од нејзиниот замок во Горња Риека, Загорје . Но, нема историски докази за потврда на легендата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Sidonija Rubido Erdödy - križevci.hr“. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 2023-04-26.
  2. „Osnovna škola Sidonije Rubido-Erdödy Gornja Rijeka“ (хрватски). Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2023-04-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]