Прејди на содржината

Сидни Лумет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сидни Лумет

Сидни Артур Лумет (25 јуни 1924 Филаделфија - 9 април 2011 Њујорк) бил американски режисер, продуцент и сценарист со повеќе од 50 филмови. Бил номиниран за наградата „Оскар“ за најдобар режисер зафилмовите: „12 лути мажи“ (1957), „Кучешко попладне" (1975), „Мрежа" (1976) и „Пресудата“ (1982). Тој не освоил поединечна награда на „Оскар“, но добил почесна награда на Академијата, а 14 негови филмови биле номинирани за наградата „Оскар“ во различни категории, како што е „Мрежа“ со десет номинации (освојувајќи четири „Оскари“).

Енциклопедијата на Холивуд тврди дека Лумет бил еден од најплодните режисери на модерната ера, кој режирал на повеќе од еден филм годишно во просек од неговото режисерско деби во 1957 година. Тој бил забележан од Тарнер Класик Филмовите поради неговата „силна насока на глумците“, „енергично раскажување приказни“ и „социјален реализам“ во неговата најдобра работа.[1] Филмскиот критичар Роџер Еберт го опишал како „еден од најдобрите занаетчии и најтопли хуманитарци меѓу сите режисери“. Лумет бил познат и како „глумечки директор“, работејќи со најдобрите во текот на својата кариера, најверојатно повеќе од „кој било друг режисер“. Шон Конери, кој играл во пет од неговите филмови, го сметал за еден од неговите омилени режисери и режисер кој имал „визија“.[2]

Како член на групата од Њујоршкото глумечко студио, Лумет ја започнал својата режисерска кариера во продукции надвор од Бродвеј, а потоа станал високо ефикасен директор на телевизија. Неговиот прв филм, „12 лути мажи“ (1957), бил драмска судница каде во центарот на вниманието се интензивните размислувања на жирито. Лумет потоа работел со другите политички и општествени драма филмови, како и адаптации на литературни претстави и романи, големи стилски приказни, црни комедии со седиште во Њујорк и реални криминални драми, меѓу кои и „Серпико“ и „Принцот на градот“. Како резултат на режирањето на филмот „12 лути мажи“, тој го повел првиот бран на режисери кои направиле успешен премин од телевизија во филм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "TCM Biography". Tcm.com. Посетено на 2017-01-04.
  2. "Sidney Lumet", The Sunday Herald, Scotland, April 10, 2011