Сидер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаболков во традиционалното хезиско „ребресто“ стакло
Јаболков сидер во бокал, Сомерсет, Англија

Сидералкохолен пијалак направен од ферментиран јаболков сок.[1] Сидерот е популарен во Обединетото Кралство (особено во западните земји ) и Република Ирска и е широко достапен. Велика Британија има најголема потрошувачка во светот по жител, како и нејзините најголеми компании за производство на јаболковина. [2] [3] [4] Сидерот е исто така популарен во многу земји на Комонвелтот, како Индија, Канада, Австралија, [5] [6] и Нов Зеланд. [7] Покрај Велика Британија и нејзините поранешни колонии, јаболкото е популарно и во другите европски земји, вклучително и Португалија (главно во Минхо и Мадеира ), Франција (особено Бретања и Нормандија ), северна Италија ( Пиемонт и Фриули ) и северна Шпанија (особено кнежеството на Астуриас и Баскија ). Централна Европа исто така има свои видови на јаболка во Рајнска област-Палатинат и Хесе произведува особено верзија од цреша позната како Афелвеин. Во САД, сорти на ферментирана јаболковина честопати се нарекува тврда јаболковина за да се разликува алкохолниот јаболков од безалкохолен јаболков или „слатката јаболко“, исто така направена од јаболка. Во Канада, јаболкото не може да се нарече јабола ако нема јаболка. Покрај тоа, според регулативата за храна и лекови во Канада, јаболката не може да содржи помалку од 2,5% или над 13% апсолутен алкохол по волумен. [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dworkin, Martin; Falkow, Stanley (2006). The Prokaryotes: Proteobacteria: alpha and beta subclasses. Springer. стр. 169. ISBN 9780387254951. https://books.google.com/books?id=sTsC65kCJbUC&pg=PA169. посет. 29 јули 2011 г. 
  2. „National Association of Cider Makers“. Архивирано од изворникот на 2001-01-24. конс. 2007-12-21. 
  3. Bowers, Simon. „Bulmers to take on Magners in a cider decider“, The Guardian, 26 јуни 2006.
  4. „Interesting Facts“. National Association of Cider Makers. Архивирано од изворникот на 14 February 2009. конс. 24 February 2009. 
  5. „Cider Australia“. Cider Australia (en-US). конс. 2018-07-27. 
  6. Australia's most popular cider brands - hospitality | Magazine“, „hospitality | Magazine“, 13 декември 2016. (на en-US)
  7. The rise and rise of cider“, „NZ Herald“, 15 октомври 2014.
  8. Branch, Legislative Services (2019-06-03). „Consolidated federal laws of canada, Food and Drug Regulations“. laws.justice.gc.ca. конс. 2019-07-16.