Сигурјон Ејнарсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сигурјон Ејнарсон (исландски и норвешки: Sigurjon Einarsson) е исландски и норвешки филмски режисер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Сигурјон Ејнарсон е роден во Исланд, но живее во Норвешка веќе 22 години. Тој режирал неколку телевиски програми и документарни серии, над 300 телевизиски реклами и музички спотови. Покрај инволвираноста во филмската индустрија, Ејнарсон работи и во музичката индустрија каде работи со Мортен Харкет. Ејнарсон бил инволвиран во борбата за независност на Источен Тимор за кој и снимил филм. Покрај источнотиморскиот филм, скоро Ејнарсон снимил и филм за Македонија, за името на Македонија, историја и култура[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]