Сигрид Рислер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сигрид (Андерсон) Рислер (1868-1918) била шведска ботаничарка позната по својата работа на анатомијата на монокотиледон . Таа била ќерка на Нилс Јохан Андерсон, професор по ботаника на Лундскиот универзитет .[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Creese, Mary R. S.; Creese, Thomas M. (2004). Ladies in the Laboratory II: West European Women in Science, 1800-1900 : a Survey of Their Contributions to Research (англиски). Scarecrow Press. ISBN 9780810849792. Посетено на 17 September 2018.
  2. Linnésällskapet, Svenska (1991). Årsskrift - Svenska Linné-sällskapet (шведски). Almqvist & Wiksells. Посетено на 17 September 2018.