Сигијор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сигијор
Провинцискиот грб на Сигијор
Провинцискиот грб на Сигијор
Мапа на Филипините со факти за Сигијор highlighted
Мапа на Филипините со факти за Сигијор
Регион Централен Висајас (Region VII)
Главен град Сигијор
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 6
 - Барангај 134
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 3-та најмала
 - Вкупно (2000) 81.598
 - Густина 238/km² (32-ра)
Површина 3-та најмала
 - Вкупно 343,5 km²
Основана 17 септември, 1971
Јазици Кебуано
Гувернер Орландо Фуа


Сигијор е островска провинција на Филипините која е сместена во Централен Висајас Регионот. Главен град е истоимениот Сигијор. Не северозапад од Сигијор се наоѓа островот Кебу и Негрос, на североисток е провинцијата Бохол и на југ низ Бохолско Море е Минданао.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото Сигијор беше дел од провинцијата Источен Негрос. Сигијор го нарекуваат уште Isla del Fuego односно “Огнениот остров” . Тоа останало уште од времето на шпанската лолинизација. Во сегашно време Сигијор кај филипинците е познат како Мистичниот Остров кој изобилува со вештерки и други неприродни феномени.

Економија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сигијор е поделен на 6 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Salagdoong плажата
Cambugahay Falls
Карта на островот
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 9°12′N, 123°30′E