Сигерес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сигерес
Влезот на Сигерас
Влезот на Сигерас

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСигерес
Површина
 • Вкупна13 км2 (5 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно71
 • Густина5,5/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сигерес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.