Сив Холме

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елисиф „Сив“ Ингеборг Музе Холм (27 јуни 1914 – 5 декември 2001 година) [1] била шведски сликар и вајар.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Холм е родена во округот Упсала, Шведска, од родителите Едвард и Молин Холм.[1] Нејзиниот татко бил поморски капетан и господар на пристаништето во Скутскар, кој припаѓал на парохијата Скутскарс каде што е родена Сив Холм. Обука во Новото сликарско училиште, Холм студирала под уметничка грижа на Нилс Адлер-Лоренсон пред да се преселила во Париз во 1936 година за да присуствува на Академијата де ла Гранде Шаумиер, Академијата Колароси и Академијата за убави уметности во студијата на Отон Фриз и Анд. Лоте . Во 1937 година Холм се омажила за својот прв сопруг, унгарскиот новинар и писател Али Фаркаш. Подоцна, помеѓу 1946 и 1947 година, Холм го запознала американскиот уметник Исак „Ајк“ Лејн Муз (1906–1996); средба што резултирала со неговиот трет брак и нејзиниот втор.[2] Двојката на крајот се преселила во Сили-Тилард по Втората светска војна, мала комуна во северна Франција, каде што имале две деца (Марија и Бјарн) и го живееле остатокот од нивниот живот.[3]

Кариера во Европа[уреди | уреди извор]

Холм работела во различни медиуми, вклучувајќи пенкало, мастило, масла, гуаче, јаглен и бил практикуван оформувач и вајар . Сликарските и скулптурните дела на Холм биле изложени нашироко низ Шведска, прикажувајќи се во уметничките галерии во Јевле, Упсала и Стокхолм со посебно критичко внимание посветено на нејзиниот портрет . Шведската авторка Карин Бонг забележува како Холм добила многу убави пофалби за нејзината уметност. Нејзиниот портрет на унгарскиот автор Микаш е насликан со фина вредносна перцепција и извонредни карактеристики, тоа е интересна и жива личност која нè гледа од платно. [4]

Холм соработувала со многу меѓународни организации, барајќи од нејзините рачно изработени медалјони често завршувани со слој специјална патина . Во 1996 година, УНЕСКО и наложи на Холм да го изгради првиот комеморативен медал на организацијата, метален знак за да ја прослави нивната 20-годишнина.[5]

IBM, на сличен начин, и наложи на Холм да произведе медал во чест на локалните вработени во компанијата по 10 години служба. Сребрените монети, направени од Administration des Monnaies et Médailles, ги одразуваа нејзините впечатоци од современиот Париз на едната страна и светот на високата технологија од другата страна. [6]

Голем дел од преживеаните дела на Холм сега се чуваат во Националниот музеј во Стокхолм, Шведска.[7]

Изложби [8][уреди | уреди извор]

Париз[уреди | уреди извор]

 • Automne Salon d'Automne, од 1937 година
 • Салон на независните, 1937 - 1939 година
 • Институт Тесин, 1946 година, самостојна изложба, спонзорирана од Жан Касу, Ивон Бизардел и шведскиот амбасадор, Ерик Бохеман

Њујорк[уреди | уреди извор]

 • Галерија Мортимер Брант, 1945 година
 • Галерија Бонестел, 1946 година, самостојна изложба
 • Галерија Берта Шефер, 1947, 1948 година, самостојни изложби

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на жени уметници од 20 век
 • Список на шведски сликари
 • Список на шведски уметници

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Holme, Siu Ingeborg“. Moteur de recherche des personnes décédées.
 2. „1934 Isaac Muse Laundry Day Oil on Canvas“. MGH Discovered Art (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-12-10. Посетено на 2020-11-30.
 3. „Artwork of Isaac Muse on display at KGMC | Lifestyles | maysville-online.com“. 2018-01-14. Архивирано од изворникот на 2018-01-14. Посетено на 2020-11-30.
 4. „463 (Ord och Bild / Fyrtiosjunde årgången. 1938)“. runeberg.org (шведски). Посетено на 2020-11-30.
 5. „When the organisation celebrated its 20th anniversary in 1996, it issued first- - UNESCO Mediabank“. en.unesco.org. Посетено на 2020-11-30.
 6. „VINTAGE IBM 10 YEAR SERVICE AWARD MEDALLION BY SWEDISH ARTIST SIV HOLME | #695521458“. Worthpoint (англиски). Посетено на 2020-12-01.
 7. „Nationalmuseum - stavningsvariant: Siv M Holme namn som gift: Siv Farkas stavningsvariant: Siv Holme Muse Siv Holme“. emp-web-84.zetcom.ch. Посетено на 2020-12-01.
 8. Holme, Siv. 1948, Paintings by Siv Holme, exhibition catalogue, 19 April-9 May 1948, Bertha Schaefer Gallery, New York, NY