Прејди на содржината

Сеји

Координати: 47°08′05″N 0°10′21″E / 47.1347222222° СГШ; 0.1725° ИГД / 47.1347222222; 0.1725
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеји
Општината
Општината
Сеји is located in Франција
Сеји
Сеји
Координати: 47°08′05″N 0°10′21″E / 47.1347222222° СГШ; 0.1725° ИГД / 47.1347222222; 0.1725
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЕндр и Лоара
ОкругШинон
КантонШинон
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Жил Брар
Површина115,73 км2 (607 ми2)
Население (2006)2370
 • Густина0,24/км2 (0,61/ми2)
INSEE/Пошт. бр.37248 / 37500
Надм. висина35 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сеји (фр. Seuilly) — општина во департманот Ендр и Лоара во централна Франција.

Ла Девиниер, во Сеји, е куќа-музеј на Франсоа Рабле, и се тврди дека тоа е родното место на писателот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]