Сефардичка синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сефардичка синагога
בתי הכנסת הספרדיים
Ben Zakai.jpg
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Религија Јудаизам
Функционален статус активна
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Сефардичката синагога (хебрејски :בתי הכנסת הספרדיים) е еврејски храм кој се наоѓа во еврејската населба во стариот дел на Ерусалим, Израел. Овој објект претставува комплекс од четири синагоги кои биле изградени во најразлично време.