Сеутски Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сеутскиот Залив - залив на африкаскиот брег на Гибралтарскиот Проток.[1] Тој претставува најголем дел од северниот брег на шпанскиот град Сеута. Се протега од Пунта Бланка на запад до Исла де Санта Каталина, покрај брегот на Алминскиот Полуостров на исток, на растојание од осум километри. Пристаништето на Сеута лежи на заливот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. John Purdy (1841). Sailing directions for the strait of Gibraltar and the Mediterranean sea. стр. 8. Посетено на 9 ноември 2020.