Сесилија Нилсон (глумица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сесилија Нилсон
Сесилија Нилсон во 2013 година.
Роден(а)Биргита Марија Сесилија Нилсон
15 јули 1957 (1957-07-15) (65 г.)
Енскеде, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
Активен период1968–
СопружникКристер Хериксон

Биргита Марија Сесилија Нилсон (родена на 15 јули 1957 година) е шведска глумица. Таа се појавила во многу театри, а е мажена за Кристер Хенриксон.

Нилсон започнала да игра театар на 6-годишна возраст во Нашиот театар во Медборгарплацен во Стокхолм. Како студентка, таа одела во Музичкото училиште на Адолф Фредрик во Стокхолм.[1] Нејзиното прво појавување во театар било во претставата Војцек на Кралскиот драмски театар во 1968 година, а исто така се појавила и во „Дали се сеќавате на тој град?“ (во режија на Пер Андерс Фогелстром) во Градскиот театар во Стокхолм во 1970/1971 година.

1973 – 74 година била домаќин на детската програма „Фредакс“, а после тоа била и домаќин на „Сабота„ 1974 – 75 година.

1978 – 81 година студирала на Шведската национална академија за мимика и глума. По образованието била ангажирана во Градскиот театар во Хелсингборг. 1983 – 88 година работела во Градскиот театар во Стокхолм.

Во 1989 година, Нилсон ја доблаи Вилхелм Моберг - Наградата од Театерфербунде, а во 2007 година стипендија за Рикстетерн. Во 2012 година таа добила Гулдбаге награда за нејзиниот изглед во 2011 година во филмот „Симон и дабовите“.

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2016 година - Режим (ТВ)
 • 2011 година - Симон и Оукс
 • 2009 година - Убиства (ТВ)
 • 2007 година - Колку брзо е сега? (ТВ)
 • 2006 година - Валандер - Фотографи (ТВ)
 • 2006 година - Валандер - Слабата точка (ТВ)
 • 2005 година - Ким Новак никогаш не плива во Галилејското Море
 • 2004 година - Грејвен (ТВ серија) (ТВ)
 • 2002 година - Надвор од вашата врата
 • 2000 година - Летна приказна
 • 2000 година - Како и да е, тој е проклет мртов
 • 2000 година - Децата на Луна (ТВ)
 • 1997 година - Лила Јонсонлиган на јажето
 • 1996 година - Лила Јонсонлиган и чашата од корнфлекс
 • 1993 година - Момчето кукла
 • 1985 година - Август Стриндберг: живот (ТВ)
 • 1973 година - Белиот камен (ТВ)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Cecilia Nilsson. „Cecilia Nilsson“. LinkedIn. Посетено на 2015-01-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]