Сесар Франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сесар Франк (10 декември 1822 - 8 ноември 1890), француски композитор од белгиско потекло, оргулист, еден од најголемите творци во француската музика во 19 век.