Серхио Постиго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серхио Постиго во 2015 година

Серхио Постиго Редондо (шпански: Sergio Postigo Redondo, 4 ноември 1988) — шпански фудбалер кој игра за ФК Леванте како централен дефанзивец.

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Мадрид. Постиго го завршил своето формирање во Леганес, и го направил своето деби со резервите во регионалното првенство. Исто така, во сезона 2007-08 , тој почнал да се појавува со првиот тим во Сегунда Дивизија Б.

Во јули 2010 година, Постиго потпишач со Осасуна, и првично бил назначен во странат Б во трето ниво. На 13 јануари 2012, тој се појавил во неговиот прв натпревар како професионалец, играјќи во последните 11 минути во натпреварот против ФК Барселона.[1]

Постиго бил ослободен од страна на Наварците во мај 2012 година,[2] и набргу откако се преселил во друг резервен тим, Хетафе Б. Во јули следната година, сепак, тој бил ослободен повторно,[3] враќајќи се во поранешниот клуб Леганес за кратко време.[4]

На 20 јули 2015 година, Постиго се преселил во странство за првпат во својата кариера, се приклучил на Специја Калчо од италијанската Серија Б.[5] На 16 јули следната година се вратил во Шпанија, потпишувајќи двегодишен договор со  ФК Леванте.[6]

Постиго имал два гола во 36 настапи за време на неговата прва сезона, кога неговиот тим постигнал унапредување во Ла Лига.[7][8] Тој го направил своето деби во конкуренција на 21 август 2017, со победа против Вилјареал.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]