Сертаб Еренер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сертаб Еренер
Биографски податоци
Родено име Сертаб Еренер
Роден(а) декември 4 1964 (1964-12-04) (воз. 53 г.)
Istanbul, Turkey
Жанрови Поп
Инструменти Пејач
Период на активност 1992–денес
Издавачи DMC
Мреж. место http://www.sertab.com/

Сертаб Еренер (турски: Sertab Erener) (роден на 4 декември 1964 година во Истанбул) е позната турска поп пејачка, победничка на Евровизија 2003 со песната Everyway That I Can.