Серо Азул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серо Азул
Поглед на Серо Азул од запад
Највисока точка
Надм. вис.3.788 м [1]
Географија
Серо Азул на интерактивна карта

Карта

МестоЧиле
Матичен венецАнди
Геологија
Старост на карпатаквартер
Видстратовулкан
Вулкански лак/појасЈужно вуканско подрачје
Последен избувавгуст 1967

Серо Азул (шпански: Cerro Azul) — вулкан во регионот Мауле, средно Чиле.

Со своите стрмни страни, вулканот Серо Азул се наоѓа на јужиот крај на вулканскиот синџир што се нарекува еруптивен систем Дескабезадо Гранде - Серо Азул. На врвот има кратер широк околу 500 м и неколку странични конгуси од згура, вклучувајќи и три кратери: Ла Резолома на запад и Лос Хорнитос на југозапад. Квизапу е кратер на северната падина создаден во 1846 годинна., кој исфрла огромно количество лава. Во 1932 година, Квазапу бил место на една од најголемите експлозивни ерупции во 20 век, кога било исфрлено огромно количество тафра и бил создаден кратер широк речиси 700 м и длабок 150 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вулкани и вулканика на Чиле“. Геолошки топографски институт на САД. 4 март 2002. Посетено на 5 ноември 2008. (англиски)