Серон (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Серон (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Serón, Spain
Координати: 37°20′ СГШ 2°30′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 167 km2 (64,5 sq mi)
Надм. вис. 822 m (2.713 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 2.429
 • Густина 14,5/km2 (37,7/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Серон е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Серон (Шпанија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,673

2,555 2,495 2,488 2,414 2,427 2,429

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Serón - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Serón - Diputación Provincial de Almería
  • (англиски) Serón Information - General Information about Serón