Сермон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сермон беше 11-ти век војвода на Срем и локален гувернер во македонското царство на Самуил. Неговиот престој е веројатно во Sirmium (денес Сремска Митровица, Србија), каде што се произведува сопствената златни парички.

Ahtum sermon04 01.png