Серкл Бриге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белгија Серкл Бриге
Cercle Brugge KSV logo.png
Целосно име Кралско спортско друштво „Серкл Бриге“
Основан 1899
Терен Стадион Јан Брејдел
Бриге, Белгија
(Капацитет: 29,472)
Сопственик Белгија Пол Ванхеке
Тренер Исланд Арнар Видарсон
Лига Про лига
2013–14 Про лига, 11-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Серкл Бриге — (холандски: Cercle Brugge Koninklijke Sportvereniging) — белгиски фудбалски клуб од градот Бриге, Западна Фландрија. Тој е трикратен шампион на својата земја и двократен освојувач на Купот на Белгија.

Успеси[уреди | уреди извор]

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]