Серенгети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк
„Серенгети“
МСЗП Категорија II (национален парк)
Serengeti-Landscape-2012.JPG
Map showing the location of Национален парк „Серенгети“<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -200%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Map showing the location of Национален парк „Серенгети“
Локација Танзанија
Површина 14,750 square kilometres (5,700 sq mi)
Основан 1951
Посетители 350,000 per year[1]
Надлежен орган Tanzania National Parks Authority
Тип: Natural
Критериуми: vii, x
Прогласено: 1981 (5th session)
Број 156
State Party: Танзанија
Region: Африка

Серенгетинационален парк кој се наоѓа во Танзанија, Африка. На јазикот на Масаите, Серенгети значи „бескрајна рамница“. Регионот на Серенгети го вклучува Националниот парк Нгоронгоро, Масва, Лолиондо, Грумети и Икоронго контролиранара земја, како и Масаи Мара, националниот парк во Кенија[2][3]. Преку 90,000 туристи годишно го посетуваат паркот.

Серенгети бил основан во 1940 година. Зафаќа површина од 14.763 km²[4]. Во 1959 година од Серенгети бил одвоен резерватот Нгоронгоро. Еко-системот на Серенгети е еден од најстарите на планетата. Посебните карактеристики на климата, вегетацијата и животинскиот свет многу малку се промениле во последните милиони години.

Миграцијата е таа по која Серенгети е можеби најпозната. Повеќе од 1,5 милиони гну и 250,000 зебри мигрираат секоја година, односно се движат јужно од северните брда во јужните полиња за време на краткотрајните дождови секој октомври и ноември, и потоа вртат кон запад и север после долгите дождови во април, мај и јуни.

Во овој национален парк живеат лавови, леопарди, слонови, носорози, биволи, хиени, гепарди, зебри, грабливи птици и.т.н.

Серенгети е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]