Сергеј Чеменов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Злато 1994 Мексико Сити
Ц-4 200 м
Сребро 1993 Копенхаген
Ц-4 500 м
Сребро 1993 Копенхаген
Ц-4 1000 м
Бронза 1997 Дартмунд
Ц-4 500 м

Сергеј Чеменов — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше во доцните 1990-ти. Тој освои четири медали на Светскиот Кану Шампионат во категориите: Ц-4 200 метри, Ц-4 500 метри и Ц-4 1000 метри.

References[уреди | уреди извор]