Сергеј Курзанов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сергеј Михаилович Курзанов е руски палеонтолог во Палеонтолошкиот институт на Руската академија на науките. Тој е познат по својата работа во Монголија и екс- советските републики во Средна Азија. Во 1976 година го објавил откривањето на Алиорамус , а во 1981 година го објавил откривањето на Авимимус.[1]

Во 1998 година еден вид диносаурус од Монголија го именувале како Altirhinus kurzanovi во негова чест.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chiappe, Luis M.; Witmer, Lawrence M. (5 December 2002). Mesozoic Birds. ISBN 9780520200944.
  2. Norman, David B. (1998). „On Asian ornithopods (Dinosauria, Ornithischia). 3. A new species of iguanodontid dinosaur“. Zoological Journal of the Linnean Society. 122 (1–2): 291–348. doi:10.1006/zjls.1997.0122.