Сергеј Ковански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Бронза 2006 Шегед
K-4 200 m
Бронза 2007 Дисбург
K-4 200 m
Бронза 2009 Дартмуд
K-4 200 m

Сергеј Ковански (роден 2 декември 1977) е руски кануист-спринтер кој што се натпреварува од доцните 2000-ти. Тој освои три бронзени медали на натпреварувањата на ИКФ Светскиот Кану Шампионат.

Наводи[уреди | уреди извор]