Сервис за јадење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сервис за јадење е општ поим кој вклучува садови за јадење, садови за пиење и прибор за јадење (ножеви, вилушки, лажици, стапчиња итн.) и при поставувањето на една маса за ручавање. Конкретниот збир на предмети варира од култура до култура и од оброк до оброк.