Серанилос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серанилос
Панорамски поглед на Серанилос
Панорамски поглед на Серанилос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСеранилос
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно327
 • Густина16,4/км2 (420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Серанилос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.