Септемвир

Од Википедија — слободната енциклопедија

Септемвир ― еден од седумтемина назначени да извршуваат комисиска задача во времето на Стариот Рим, Поимот септемвири бил користен за збирно да се однесува на таква комисија. Биле назначени седумчлени комисии за да служат и за секуларни и за религиозни цели. Една од најзначајните религиозни групи во Рим била епулонски септемвири (septemviri Epulones), колегиум на свештеници кои ги подготвувале празниците во чест на боговите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leverett, Frederick Percival, уред. (1853). A New and copious lexicon of the Latin language: compiled chiefly from the Magnum totius latinitatis lexicon of Facciolati and Forcellini, and the German works of Scheller and Luenemann, Volumes 1-2. Rice and Kendall.