Сеппуку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вакизаши спремен за сепуку

Сеппуку (切腹) — вид на ритуално самоубиство, карактеристично за културата на Јапонија. Сепpуку е еден од клучните делови од бушидо, кодексот на јапонските воини самураи. Самоубиството го изведувале личности кои ја изгубиле честа или тоа им го наредил господарот, или како израз на протест во случаи кога сопствените морални начела не се сложувале со господаровата наредба.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]