Сен Труден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сен Труден
Големиот пазар во Сен Труден од 18-тиот век' со'Градската куќа и Lievenvrouwenkerk
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Локација на Сен Труден во Лимбург, Белгија
Локација на Сен Труден во Лимбург, Белгија
Сен Труден is located in Белгија
Сен Труден
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Фламански регион
Заедница Фландрија Фламанска заедница
Покраина  Лимбург
Округ Хаселт
Координати 50°48′0″N 05°11′0″E / 50.80000° СГШ; 5.18333° ИГД / 50.80000; 5.18333Координати: 50°48′0″N 05°11′0″E / 50.80000° СГШ; 5.18333° ИГД / 50.80000; 5.18333
Површина 106,90 km²
Население
– машко
– женско
Густина
38.247 (1 јан. 2006)
49,32%
50,68%
358 жит./km²
Старосна распределба
0–19 г.
20–64 г.
65+ г.
(01/01/2006)
19.28%
62.79%
17.93%
Странци 3.16% (01/07/2005)
Невработеност 9,15% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €13.265/чов. (2003)
Градоначалник Ферле Херен (ЦД&В)
Владејачки партии CD&V, Отворена ВЛД
Поштенски бр. 3800, 3803, 3806
Повикувачки бр. 011
Мреж. место www.sint-truiden.be

Сен Труден (холандски изговор: [sɪnt ˈtrœy̯də(n)]; француски: Saint-Trond, француски изговор: [sɛ̃ tʁɔ̃]) е град и општина која се наоѓа во покраината Лимбург ( фламански регион, Белгија), во близина на градовите Хаселт и Тонгерен. Општината ги вклучува и старите општини како Алст, Брустем, Дурас, Енхелмансхофен, Гелинден, Горсем, Голем- Хелмен, Халмал, Керком-од-Сен Труден, Мелверен, Ординген, Рункелен, Велм, Вилдерен, и Зеперен.

Градот преставувал центар на производство на овошје како дел од регионот, Хаспенгау (Hesbaye), и е познат по своите круши, јаболки ( Jonagold) и слатки цреши.

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло и златното време[уреди | уреди извор]

Општината е основана од страна на Свети Трудо благородник на франките во 7 век. Легендата велела дека како момче, Трудо додека играл, се градела мала црква од некои карпи. Кога некоја жена во текот на градењто од карпите била погодена од ненадејно слепило, Трудо ја излечил од слепилото, откако таа му побарала прошка. Тој наводно можел со изворската вода да излечи и други болести. По смртта на Трудо, опатијата (подоцна Сен Труден опатија) станала центар на аџилак. Поради тоа наслението било зголемено, и малата општина станала град. Ова е време кога игуменот Аделадус, му известувал на владиката од Мец, и на основа на тоа била добиена дозвола за изграддба на главната црква и подоцна уште две цркви во градот. Економијата на Градот се засновала врз лен индустрија и трговија со странските земји Англија и Германија.

Од 15 век до ден денес[уреди | уреди извор]

Карло Смелиот го зазел градот во 1467, по повод одбележувањето на почетокот на бавно опаѓање кое траело се до 19 век. Утврдувања во градот беа укинати во 1675 година, и многу од верските Заедници биле распуштени под француски режим кон крајот на 18 век. По 1830 година , празните згради биле претворени во образовни и здравствените установи. Градот бил исто така и просперитетен земјоделски регион. Од крајот на 19 век станал добро познат по своето производство на овошје.

По окупацијата на овој вашен стратешки регион во однос на N.E. фронтот на Белгија, и со генералниот Анри Алексис Бриалмонт започнува неговата фортификација. На 9 август 1914 година, на почетокот на инвазијата на Белгија, од страна на Германија, 20 цивили биле убиени и голем број на куќи биле уништени. Реконструкција и изградба на нови населби била забрзана во 20 век.

Во текот на Втората светска војна, аеродромот во Сен Труден била основа на една од најпознатите Луфтвафе боречки ескадрон, на NJG1, со единиците II / NJG1 и IV / NJG1 кои работеле со Ju88 јункери и Heinkel He 219 авиони се до 1944 година.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Воздушен сообраќај[уреди | уреди извор]

Аеродомот во Сен Труден е регионален аеродром во Лимбург . Должината на пистата е 1199 метри (3933 & nbsp; стапки) и позициониран како 06 - 24. Фреквенција е 119,975. Тоа е поранешена воздухопловната база на Белгиското воздухопловство.

Работното време е од 09:00 LT до зајдисонце 7/7. Исто така постои и лет училиште за авиони и хеликоптери.

Железничка Градот се опслижува од страна на Сен труден железничката станица.

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб е со седиште во Сен Труден: К. Sint-Truidense V.V, кој се натпреварува во белгиската јупилер лига.

Места од интерес[уреди | уреди извор]

Драч замокот
  • Историскиот центар Сен Труден го вклучува градското собрание ( Stadhuis ), од 17-тиот век, класифицирано и заштитено од страна на УНЕСКО како Светско наследство на УНЕСКО во 1999 година.
  • Црква од 15 век од Пресвета Богородица ( Lievenvrouwenkerk ) стои само покрај градското собрание.
  • Во Beguinage на Сен-Агнес , со неговата црква од 13 век, беше исто така, класификацијата на УНЕСКО како светско културно наследство.
  • Во 11-ти век романска кула и криптата што останала од стариот манастир на св Трудо. Неколку други римски згради исто така, можат да се посетат во градот: Sint-Pieterskerk , Sint-Gangulfuskerk , и 'Guvelingen' 'капела.
  • На плоштадот опатија се наоѓа статуата на Свети Трудо кои, заедно со меридијан линија на земјата, исто така, функционира како Сончев часовник.
  • Сен Труден нуди неколку добри примери за барокна архитектура, вклучувајќи фронтон на градското собрание и Minderbroederkerk .
  • Воено училиште KSOO Saffraanberg.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Сен Труден е збратимен со следните градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]