Сент Ендрус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Ендрус
Поглед од Сент Ендрус од кулата Св. Закони
Поглед од Сент Ендрус од кулата Св. Закони
Поглед од Сент Ендрус од кулата Св. Закони
Mестоположба
Координати

56°20′20″N, 2°47′56″W

Општи податоци
Име Сент Ендрус
Управа
Географија
Население
Население 17.000

Сент Ендрус (шкотски: Sanct Androis) е град и пристаниште во областа Фајф, источна Шкотска. Порано бил црковна престолнина на Шкотска, а неговите верски традиции почнуваат во 6 век н.е., кога се смета дека Свети Кенет таму создал келтска верска заедница. Градот добил повелба во 1160 година и бил еден од главните градови во Шкотска во средниот век. Во 1472 година неговиот бискуп бил прогласен за надбискуп на Шкотска и градот диграл важна улога во настаните од шкотската преродба. Денес е популарно морско одморалиште и е познат по своите терени за голф и по Универзитетот Сент Ендрус. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 200