Сент Адрес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Адрес
Sainte-Adresse
Општина
Мавзолеј Pain de sucre (Шеќерен леб) memorial
Мавзолеј Pain de sucre (Шеќерен леб) memorial
Грб на Сент Адрес Sainte-Adresse
ЗемјаФранција
РегионГорна Нормандија
ДепартманПриморска Сена
ОкругАвр
КантонАвр-6
Општ. заедницаМетропола Авр Сена
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Ибер Дежан де ла Бати
Површина12,26 км2 (0,87 ми2)
Население (Jan. 2017)27.389
 • Густина3,300/км2 (8,500/ми2)
INSEE/Пошт. бр.76552 / 76310
Надм. висина0 м
(прос. 100 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сент Адрес (француски: Sainte-Adresse) — општина во департманот Приморска Сена, во регионот Нормандија, Франција.

Географија[уреди | уреди извор]

Крајбрежно предградие кое се наоѓа на околу 3,2 километри северозападно од центарот на градот Авр, на раскрсницата на D147 и D940. Ламанш ја формира западната граница на општината.

Клима[уреди | уреди извор]

Сент Адрес има океанска клима (Кепенова класификација на климата Cfb). Просечната годишна температура во Сент Адрес е 11,8 степени Целзиусови. Просечните годишни врнежи изнесуваат 789,8 мм при што декември е највлажен месец. Температурите се највисоки во просек во август, околу 18,4 степени Целзиусови и најниски во јануари, околу 5,7 С. Највисоката температура некогаш забележана во Сент Адрес била 38,2 на 18 јули 2022 година; најстудената температура некогаш забележана била -13,8 на 17 јануари 1985 година.

Климатски податоци за Sainte-Adresse (Cap-de-la-Heve,[1] altitude 100m, 1991–2020 normals, extremes 1891–present)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 15.0
(59)
20.0
(68)
24.5
(76.1)
26.5
(79.7)
30.0
(86)
34.7
(94.5)
38.2
(100.8)
36.3
(97.3)
33.6
(92.5)
28.5
(83.3)
20.0
(68)
16.4
(61.5)
38.2
(100.8)
Прос. висока °C (°F) 7.6
(45.7)
8.0
(46.4)
10.5
(50.9)
13.3
(55.9)
16.2
(61.2)
19.0
(66.2)
20.9
(69.6)
21.2
(70.2)
19.1
(66.4)
15.5
(59.9)
11.3
(52.3)
8.4
(47.1)
14.3
(57.7)
Сред. дневна °C (°F) 5.7
(42.3)
6.0
(42.8)
8.1
(46.6)
10.4
(50.7)
13.3
(55.9)
16.0
(60.8)
18.0
(64.4)
18.4
(65.1)
16.4
(61.5)
13.1
(55.6)
9.3
(48.7)
6.5
(43.7)
11.8
(53.2)
Прос. ниска °C (°F) 3.9
(39)
3.9
(39)
5.6
(42.1)
7.5
(45.5)
10.3
(50.5)
13.1
(55.6)
15.1
(59.2)
15.6
(60.1)
13.7
(56.7)
10.8
(51.4)
7.4
(45.3)
4.7
(40.5)
9.3
(48.7)
Најниска забележана °C (°F) −13.8
(7.2)
−12.5
(9.5)
−7.8
(18)
−1.0
(30.2)
1.2
(34.2)
4.4
(39.9)
8.0
(46.4)
8.4
(47.1)
3.3
(37.9)
−0.2
(31.6)
−8.5
(16.7)
−8.6
(16.5)
−13.8
(7.2)
Прос. врнежи мм (ин) 67.5
(2.657)
53.7
(2.114)
52.5
(2.067)
52.3
(2.059)
56.5
(2.224)
58.0
(2.283)
48.7
(1.917)
66.0
(2.598)
65.4
(2.575)
86.2
(3.394)
87.5
(3.445)
95.5
(3.76)
789.8
(31.094)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 12.4 11.2 10.1 9.6 9.0 8.6 7.8 9.2 9.1 12.4 13.5 14.7 127.7
Извор: Météo-France[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±% год.
1968 8.261—    
1975 8.754+0.83%
1982 8.029−1.23%
1990 8.047+0.03%
1999 7.883−0.23%
2007 7.731−0.24%
2012 7.426−0.80%
2017 7.389−0.10%
Извор: INSEE[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Капелата Нотр-Дам-де-фло

Најстарото познато име на општината било „Капут Калети“ (Caput Caleti) споменато во 1240 година. Подоцна е позната како Сен Дени-Шеф-де-Ко, именуван по античкото место за богослужба и неговата позиција на наметката. Во 1415 година, Хенри V пристанал со својата флота, за да го преземе тронот на Франција.

Почнувајќи од 1905 година, Жорж Дифајел, париски бизнисмен, создал резиденцијално приморско одморалиште познато како Ница авре („Ница од Авр“), во Сент Адрес. Локалниот архитект Ернест Даниел ги водел оперативните работи. Авенија на регата на брегот е создадена според урнек на Англиската променада во Ница.

За време на Првата светска војна, Сент Адрес бил административен главен град на Белгија.[4] Белгиската влада во егзил била поставена од октомври 1914 до ноември 1918 година во зградата Дифајел, именувана по бизнисменот кој ја изградил во 1911 година. Имало пошта со белгиски поштенски марки.

За време на Втората светска војна, Германците изградиле неколку утврдувања за Атлантскиот ѕид, за да го бранат пристаништето Авр.

Места од интерес[уреди | уреди извор]

Вилата на Сара Бернар
  • Црквата Свети Дени, која датира од деветнаесеттиот век.
  • Светилникот Ев (de la Hève)
  • Замок од петнаесеттиот век
  • Капелата Нотр-Дам-де-Фло изградена во 1857 година
  • The Pain de sucre, мавзолеј во спомен на генералот Шарл Лефевр-Денует од неговата вдовица Стефани Ролие, братучетка на Наполеон.
  • Вилата на Сара Бернхард

Слики[уреди | уреди извор]

Регата во Сент Адрес“ од Клод Моне
Тераса во Сент Адрес“ од Клод Моне

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meteo France Weather Station
  2. „Fiche Climatologique Statistiques 1991-2020 et records“ (PDF) (француски). Météo-France. Посетено на September 4, 2022.
  3. Population en historique depuis 1968, INSEE
  4. Jean-Henri Calmon et Jean-Clément Martin (dir.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]