Сент Џонс (Канада)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаменитостите на Сент Џонс

Сент Џонс (анг. St. John's, фр. Saint-Jean) е град на истокот на Канада и главен град на провинцијата Њуфаундленд и Лабрадор. Се наоѓа на природно пристаниште на југоисточниот брег на островот Њуфаундленд. Основан е во 1583. година и е најстара населба во Канада. Сент Џонс има 100.646 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]