Сенсео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сенсео машина од првата генерација.
Сенсео машина од поновата генерација се специјално додадени тренди орнаменти.
Шолја сенсео кафе.
Изглед на кафе-перничињара.

Сенсео или Senseo® е регистриран заштитен знак за кафе систем од Холандската компанија Philips и Douwe Egberts. Главната карактеристика е системот на кафе-перничиња coffee pods кои се дизајнирани за брза и лесна употреба.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој систем првпат е воведен во Холандија во февруари 2000, па следеле во Белгија и Франција, Германија/АвстријаДанска, Велика Британија, САД, и Австралија.

Новиот модел на Сенсео машини - the Senseo New Generation - кој бил исфрлен на пазарите во 2007 е побрз, пофлексибилен и има поголем сад за вода.[1]

Pads[уреди | уреди извор]

Кафе перничињата ги има во неколку вариетети како mild, medium, mocca и dark roast и исто така и три безкофеински кои се декафетизирани. Специјалните Pads во секоја земја се различни и се произведуваат според вкусовите, па затоа видовите Sumatra, Kenya и Brazil се со арабика кафе кои се селектирани специјално и се поскапи од другите. Има и видови како Milano, Sydney, Rio de Janeiro и Vienna кои имаат додадени вкусови како на ванила, рум, карамел и сл. На европските пазари можат да се најдат Raving Reds, Summer Sins и Lusty Lime кои се мешавина на кафе и капучино.

Патентирање[уреди | уреди извор]

Европската патент конвенција го заштити овој систем[2], на 30 септември 1999 како дело на холандската фирма "Sara Lee/DE N.V."[3] Европско биро за патентирање го заштити овој систем на 11 јули 2001.[3]

Белешки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Логото на Сенсео.