Сенка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенките на посетители на Ајфеловата кула, набљудувани од првата платфрома
Сенката на оградата во еден парк е искривена од нерамната површина на снего

Сенка е темна површина која се создава така што светлината од некој светлосен извор е блокирана од страна на некој непроѕирен предмет. Сенката го покрива целиот тридимензионален простор зад предметот кој ја блокира светлината, иако одразот што сенката го прави на површината е дводимензионален.

Сенката како мотив во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 47.
  2. HRT, Cien, poljski film (пристапено на 15.5.2019)
  3. „Сенки“. Семрежна филмска база на податоци. Посетено на 2008-09-16.
  4. Idoli, Hi-Fi Centar, CDD 10109, 1996.
  5. Discogs, U2 – Boy (пристапено на 26.5.2021)
  6. Discogs, Cabaret Voltaire – The Crackdown (пристапено на 17.4.2022)
  7. Discogs, The Coral - The Coral (пристапено на 14.4.2022)
  8. Discogs, Leb I Sol ‎– Leb I Sol (пристапено на 8.1.2021)
  9. Discogs, Joy Division ‎– Unknown Pleasures (пристапено на 29.12.2020)