Семла ролат

Од Википедија — слободната енциклопедија

Семла е традиционален сладок ролат направен во различни форми во Шведска,[1] Финска, Естонија, Норвешка, Данска, Фарските Острови и Исланд, поврзан со Великиот пост и особено со Светиот вторник во повеќето земји. Во Шведска најчесто е познат како семла (множина: semlor), но е познат и како fettisdagsbulle (свет. „ дебел ролат во вторник “). Во јужните делови на Шведска, како и во Финска во која се зборува шведски, познат е како fastlagsbulle (множина: fastlagsbullar ; semla што значи обичен пченичен ролат со путер, наречена „fralla“). Во Естонија се нарекува vastlakukkel . Во Норвешка и Данска се нарекува fastelavnsbolle. Во Исланд, тоа е познато како бола и се служи на Болудагур. На Фарските Острови се нарекува føstulávintsbolli и се служи на Føstulávintsmánadagur. Семлата што се послужува во САД со врело млеко е хетваг.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името semla (множина, semlor) е позајмен збор од германскиот Semmel, кој првично потекнува од латинскиот simila, што значи „ брашно“.

Шведска/Финска[уреди | уреди извор]

Семла послужена со топло млеко
Данска верзија
Шведска семла
Финска ласкијаиспула

Денес, шведско-финската семла се состои од пченично тесто зачинето со кардамон на која и е отсечен горниот дел, а потоа се полни со мешавина од млеко и паста од бадем, прелиен со шлаг. Отсечениот врв служи како капак и се посипува со шеќер во прав. Денес често се јаде или самостојно или со кафе и чај. Некои претпочитаат да го јадат и со врело млеко. Во Финска, тестото често се полни со џем од јагоди или малини наместо паста од бадеми, а пекарите во Финска обично ги нудат и двете верзии. Во одреден момент, на Швеѓаните им здодеало строгото почитување на Великиот пост, па во смесата додале крем и паста од бадеми и почнале да јадат семла секој вторник. Секоја година, приближно во исто време кога пекарниците се полнат со семла, шведските весници почнуваат да се полнат со критики и оцени за вкусот на семла. Панели од „експерти“ ги сечат и проверуваат масите полни со семла за да го најдат најдоброто во градот.

Некои пекари создадале и алтернативни форми на пециво, како што е „semmelwrap“ користен како прелив, додека други додадале на чоколадо, марципан или ф'стаци во рецептот.[2]

Во Финска и Естонија традиционалниот десерт претходи на христијанските влијанија. Laskiaissunnuntai и laskiaistiistai, двата дена вклучени во laskiainen, биле фестивали кога децата и младите оделе на санкање или лизгање по удолница, по рид или по падина за да одредат каков ќе биде родот во наредната година. Оние кои се лизнаа најдалеку ќе го добијат најдобриот род. Оттука, фестивалот Ласкеа е именуван по чинот на лизгање или санкање надолу. Денес е интегриран во христијанските обичаи како почеток на постот пред Велигден.[3]

Норвешки fastelavnsbolle со шлаг, џем и шеќер во прав

Данска/Исланд/Фарски Острови[уреди | уреди извор]

Верзијата што се продава во данските пекари во периодот околу Велики понеделник е прилично различна, тогаш таа е направена од лиснато тесто и е исполнета со шлаг, малку џем и често со глазура одозгора. Дома, луѓето можат да испечат и варијанта што е повеќе слична на вообичаеното ролатче од пченица, мешајќи обично тесто од квасец со суво грозје, сукада, а понекогаш и кора од портокал.Во Исланд тоа се прави на сличен начин, но наместо лиснато тесто почеста е верзијата choux тесто. Во Исланд Светиот понеделник се нарекува болудагур, именуван по ролатот.

На Фарските Острови се полни со крем од ванила, шлаг и џем и се прелива со чоколадна глазура.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарата верзија на семлата било обично тесто од леб, јаден во сад со топло млеко. Семлата првично се јадела само во Кралскиот вторник, или сите три дена пред Великиот пост, како последна празнична храна пред Великиот пост. Меѓутоа, со доаѓањето на протестантската реформација, Швеѓаните престанале да почитуваат строг пост. Семлата во садот со топло млеко станала традиционален десерт секој вторник помеѓу Светлиот вторник и Велигден. Денес е достапна во продавниците и пекарниците секој ден. Секој Швеѓанец годишно конзумира просечно четири до пет семли произведени во пекари, покрај домашната семла.[4]

Кралот Адолф Фредерик од Шведска починал од проблеми со варењето на 12 февруари 1771 година откако конзумирал оброк составен од јастог, кавијар, кисела зелка, чадена харинга и шампањ, кој бил надополнет со помош на хетваг (семла), омилениот десерт на кралот.[5][6]

Овој десерт бил избран да ја претставува Финска во иницијативата „Кафе Европа“ на австриското претседателство со Европската унија, на Денот на Европа во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Semlor - Recept - Semlebullar“. recepten.se (шведски). Посетено на 2021-02-04.
  2. Hincks, Rob (25 February 2019). „The semla – more than just a bun“. sweden.se. Посетено на 23 February 2019.
  3. Savolainen, Irma. „Helsinki City Museum: Winter - Laskiainen“. Архивирано од изворникот на January 14, 2012.
  4. „Aftonbladet: Svenska folket laddar för fettisdagen“ (шведски). 9 February 2005. Архивирано од изворникот на 9 February 2005.
  5. „What's this cream bun I've been seeing everywhere in Sweden?“. www.thelocal.se. 12 February 2013. Архивирано од изворникот на 16 February 2008. Посетено на 2021-02-04.
  6. Magnus Carlstedt. „Hetvägg“. semlor.nu. Архивирано од изворникот на 2020-08-03. Посетено на January 1, 2019.